ثبت شرکت، ثبت برند

شنبه 10 شهریور 1397وقتی که اختراع مطابق قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات در اداره مالکیت صنعتی به ثبت برسد نوشته ای که اداره مزبور دال بر ثبت اختراع به متقاضی یا وکیل قانونی او میدهد ورقه اختراع یا سند اختراع یا گواهی ثبت اختراع نامیده می شود که وفق قانون ایجاد حقی برای دارنده آن می نماید .
ورقه اختراع (یا سند اختراع یا گواهی ثبت اختراع)

ورقه اختراع به هیچ وجه برای قابل استفاده بودن یا جدید بودن و یا حقیقی بودن اختراع سندیت ندارد و همچنین وجود ورقه اختراع دلالت بر این نمی کند که تقاضا کننده یا موکل او مخترع واقعی می باشد و یا شرح اختراع یا نقشه های آن صحیح است .

ماده 40 قانون فوق الذکر مقرر میدارد:هر گونه معامله راجع به ورقه اختراع باید به موجب سند رسمی بعمل آمده و در دفتر ثبت اختراعات نیز ثبت شود.

وفق ماده 43 قانون مارالذکر مخترع  باید هر گونه تغییر در اختراع خود را به ثبت برساند.

 • نظرات() 
 • شنبه 10 شهریور 1397


  منظور از تبدیل این است که بدون محو شخصیت حقوقی قبلی شرکت و ایجاد شخصیت حقوقی جدیدی برای آن ، شرکت شکل و قالبی نو پیدا کند .  در واقع، در تبدیل شرکت شکل شرکت تغییر می کند و همان دارایی در شکل شرکت جدید بروز پیدا می کند. مزیت تبدیل شرکت، به معنای انحلال و تشکیل شرکت دیگری است که از تشریفات ثبت و پرداخت حق الثبت شرکت جدید جلوگیری می کند.
  گرچه در قانون تجارت تبدیل شرکت بامسئولیت محدود به شرکت دیگر پیش بینی نشده، اما با توجه به اینکه تبدیل شرکت به شرکت دیگر شخصیت حقوقی شرکت را منتفی نمی کند، در قانون گذاری ایران مجاز است ؛ منتها چون تبدیل شرکت به منزله تغییر اساسنامه است، تبدیل زمانی موثر خواهد بود که مطابق مقرراتی که برای تغییر اساسنامه مقرر است، انجام شود. البته از آنجا که تبدیل شرکت بامسئولیت محدود به شرکت تضامنی، متضمن افزایش تعهدات شرکاست، مطابق قواعد عام حقوق مدنی جز با اجازه همگی شرکا مجاز نیست.
  انحلال شرکت بامسئولیت محدود :
  شرکت بامسئولیت محدود ممکن است همانند هر شرکت تجاری دیگر به علل مختلف به پایان فعالیت خود برسد. جهات انحلال این شرکت، در مقایسه با شرکت سهامی اندکی متفاوت و در عین حال گسترده تر از عوامل انحلال آن شرکت دیده شده است.
  انحلال شرکت که به تصفیه آن منجر می شود ، در یکی از فروض منعکس در ماده 114 قانون تجارت به شرح ذیل محقق می شود :
  - شرکت، مقصودی را که برای آن تشکیل شده، انجام داده یا انجام آن غیرممکن شده باشد، مثلاَ قانون انجام فعالیت های مشابه، فعالیت شرکت را غیرقانونی اعلام کند ؛
  - وقتی شرکت برای مدت معین تشکیل شده بوده و مدت منقضی شده و شرکا شرکت را تمدید نکنند؛
  - وقتی شرکت ورشکسته شود؛
  - در صورت تصمیم به انحلال توسط عده ای از شرکا که دارای بیش از نصف سرمایه شرکت باشند ؛
  - چنانچه نصف سرمایه شرکت به واسطه ضرر و زیان از بین رفته باشد و یکی از شرکا تقاضای انحلال کرده و محکمه دلایل او را موجه دیده باشد و سایر شرکا حاضر نباشند برای نجات شرکت از انحلال سهم او را پرداخت کنند ؛
  - هنگام فوت یکی از شرکا، اگر به موجب اساسنامه موثر در انحلال پیش بینی شده باشد.
  در صورت انحلال شرکت به سبب ورشکستگی، تصفیه شرکت بر اساس مقررات ورشکستگی به عمل می آید. در سایر موارد، تصفیه شرکت تابع مقررات مواد 202 لغایت 218 قانون تجارت خواهد بود.
  بطلان شرکت بامسئولیت محدود :
  به موجب ماده 100 قانون تجارت ، " هر شرکت با مسئولیت محدود که برخلاف مواد 96 و 97 تشکیل شده باشد باطل و از درجه اعتبار ساقط است لیکن شرکا در مقابل اشخاص ثالث حق استناد به این بطلان ندارند ".
  در موارد ذیل شرکت با مسئولیت محدود باطل است :
  1. اگر تمام سهم الشرکه نقدی تادیه نشود و یا تمام آورده غیرنقد تقویم یا تسلیم نشود.
  2. عدم تعیین آورده غیرنقد
  رفع موجبات بطلان توسط شرکا موجب می شود که شرکت تشکیل شود اما شرکت از روزی تشکیل شده محسوب می شود که موجب بطلان مرتفع شود نه از روزی که شرکا شرکت را تشکیل شده اعلام کرده اند. اشخاص ذینفع نیز می توانند از آثار بطلان تا قبل از تاریخ برطرف شدن موجب بطلان استفاده کنند.
  از انتخابتان متسکریم.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 4 شهریور 1397

  نحوه تعیین امتیاز پیمانکاران ساجات و شاخصه های مهم آن

  جهت دریافت رتبه پیمانکار یا نحوه تعیین امتیاز پیمانکاران ساجات در هر اصولی که به همراه دعوتنامه اعلام توان اجرا برای کار است که معمولا این شاخص برای مشخص کردن امتیاز برای پیمانکار در هر شاخصه که این شاخصه حتما می باست عددی بین ۰ تا ۱۰۰ باشد، اولا طبق نکته های گفته شده در توضیحات هر شاخصه یا معیار ،امتیاز کسب شده پیمانکار جهت آن شاخصه که امکان دارد عددی کمتر یا بیشتر از محدوده  صد باشد ، تعیین می شود، و پس از آن بالاترین امتیازی که به وسیله پیمانکاران به دست آمده است معادل یا برابر عدد صد قرار میگیرد و امتیاز کسب شده توسط پیمانکاران دیگر به همان میزان و نسبت محاسبه و مشخص می گردد.این نکاتی که گفته شد استانداردی برای تمدید امتیاز پیمانکاران ساجات می باشد.

  ۱-شاخصه نظام تضمین کیفیت

      طبق آیین نامه ارزشیابی یا ارزیابی پیمانکار حداکثر امتیاز آن ۲۰ خواهد بود.
      مواردی چون تشویق از سوی کارفرمایان مانند دریافت تقدیرنامه ،رضایتنامه یا تشویقی هرکدام یک امتیاز دارد و حداکثر امتیازی که در این بخش میتواند به آن اختصاص دارده شود ۱۰ امتیاط است.
      یکی از موارد مهم در کسب امتیاز که حداکثر امتیازهای آن نیز ۲۰ امتیاز خواهد بود داشتن گواهینامه هایی مانند ایزو . . .خواهد بود که هر گواهینامه بین ۳ تا ۸ امتیاط به آن تعلق می گیرد.
      پیمانکاران عزیز باید بدانند که داشتن ساختار ی مناسب در حوزه ضمانت کیفیت اهویت خیلی بالایی دارد که امتیاز آن نیز ۱۰ تا خواهد بود ،این تشکیلات شامل مواردی مانند کنترل کیفیت مصالح یا بخض های کنترل پروژه می باشند.

   
  ۲-شاخصه توان مالی پیمانکاران

  به احتمال زیاد پیمانکاران به اهمیت گردش مالی خود در کسب امتیاز آگاه هستند و می دانند که گردش مالی سالانه انها چه تاثیری را در کسب امتیاز رتبه بندی بر کار آنها خواهد داشت،براساس این شاخصه امتیاز ۱۰۰ به پیمانکارانی تعلق میگیرد که بیشتری گردش مالی را داشته اند و به تناسب گردش مالی بقیه پیمانکاران نیز امتیازاتی را دریافت می کنند اما حداکثر امتیازی که تعلق می گیرد ۱۰۰ می باشد.

  ۳-شاخصه مربوط به توانمندی مدیریتی و تجربه آنها

      هر کار یا تجربه مدیریتی که در پنج سال گذشته پیمانکاران انجام شده است شامل دریافت امتیاز می شود که هر کار که معمولا همه کارها در رشته مورد نظر شامل آن می شوند در نهایت ۲ امتیاز برای پیمانکاران خواهد داشت.
      همه کارهای پنج سال گذشته پیمانکاران که در رشته مورد نظر آنها نباشد هم شامل امتیاز برای آنها می شود اما نه به اندازه مورد بالا و چون این رشته بجز رشته مورد نظر می باشد شامل نهایت ۱ امتیاز می شود.
      باز هم در این بخش ساختار سازمنی مورد توجه قرار گرفته و هر پیمانکاری که دارای گستردگی بیشتر در دو بخش طرح و اجرا را داشته باشد شامل حداکثر ۱۰ امتیاز خواهد شد.
      تعداد کارهای پیمانکار شامل امتیاز میباشد که کارهای طرح و ساخت در ۵ سال گذشته شامل امتیاز می شوند که هر کدام از کارهای آنها دارای ۴ امتاز می باشد.
      شاید برخی به فکرشان هم نرسد اما شرکت در مناقصات اهمیت بسزایی در کسب امتیاط دارد که با داشتن این سابقه می توانند ۱۰ امتیاز کسب نمایند.
      پیمانکاران علاوه بر توجه و تمرکز بر روی کسب امتیازهای مثبت باید به مواردی که سبب می شود آنها شامل جریمه و امتیاز منفی شوند هم باشند چون مواردی چون تاخیر در اجرای پروژه برای آنها امتیاز منفی خواهد داشت که به ازای هر پروژه ۴ امتیاز از آنها کسر خواهد شد که این عدد بستگی به میزان بزرگی پروژه دارد، پس علاوه بر توجه به کسب امتیازات مثبت می باست حواسشان به از دست دادن امتیازاتشان هم باشد که امتیازاتی را که با هزینه و تجربه به دست ائرده اند به راحتی از دست ندهند.

   
  ۴- شاخصه توجه به تجربه کارکنان پر اهمیت و مهم

  معمولا از نظر کارشناسان افرادی که به عنوان نماینده پیمانکاری معرفی میشود نشانه توان و تجربه پیمانکاری می باشد پس باید بدانیم که چه افرادی را و با چه تحصیلات و تخصصی به عنوان افراد مهم معرفی می کنیمم در صورتی که این افراد سابقه ۵ ساله خوب و  قابل توجهی را داشته باشند می تواند برای شما ۵ امتیاز مثبت کسب نماید و این شاخصه تا ۵ نفر از کارکنان کورد توجه قرار می گیرد پس در این بخش با داشتن شرایط مناسب تا حداکثر ۲۵ امتیاز می توان کسب نمود.

  ۵- شاخصه خلاقیت پیمانکاران در انجام کارها

      پیمانکاران اگر در سابقه خود ارائه مقالات خوبی را در زمینه تخصصی و فنی خود داشته باشند که این مقالات در مجلات معتبر و یا همایشها و گردهمایی های تخصص ارائه شده باشند می تواندد ۲۰ امتیاز دیگر نیز کسب کنند.
      اختراعات و معرفی نوآوری های جدید که البته می بایست این موارد در دستگاهای ذیربط ثبت و تایید شده باشند، نیز می تواند ۲۰ امتیاز شیرین برای پیمانکاران کسب نماید.
      پیمانکارانی که قصد دارن در میان این همه شرکت های پیمانکاری موفق باشند باید واحد تحقیق و توسعه را برای خود راه اندازی نمایند که البته جدا از پیشرفت شایان در کار انها می تواند ۱۰ امتیاز برای انها کسب نماید .

   
  ۶-شاخصه امتیاز امکانات و تجهیزات پیمانکاران

  در این بخش  منظور از کسب امتیاز مربوط  به ماشین آلات ، همان امکانات و دارایی های سخت افزاری و فنی و حتی نرم آفزاری پیمانکاران می باشد که به نسبت میزان دارایی پیمانکاران در این زمینه  و میزان دستگاههای تخصصی مرتبط با رشته کاری آنها به آنها امتیازاتی داده می شود که این امتیاز براساس توانایی آنها در همان زمان و توسط کارشناسان تعیین می شود.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 4 شهریور 1397


      انتخاب و عزل بازرس یا بازرسان

  اولین بازرسان در شرکت های سهامی عام توسط مجمع عمومی موسس انتخاب می شوند ، ولی در شرکت سهامی خاص انتخاب بازرسان شرکت در صورت جلسه ای قید و به امضای کلیه سهامداران شرکت می رسد.( بند 3 ماده 20 و بند 3 ماده 74 و ماده 145 ل.ا.ق.ت )
  از لحظه ای که بازرسان و مدیران کتباَ سمت خود را قبول می نمایند، تشکیل شرکت قطعی تلقی می گردد( ماده 17 ل.ا.ق.ت) و پس از تشکیل شرکت ، انتخاب بازرسان در صلاحیت مجمع عمومی عادی است که در هر سال یک یا چند بازرس حساب و یک یا چند بازرس علی البدل از صاحبان سهام یا خارج از آنان از بین اشخاص واجد صلاحیت انتخاب می نماید.
  اختیار عزل بازرس یا بازرسان توسط مجمع عمومی آن هم در هر موقع قابل انتقاد است، زیرا چنین عملی به ثبات کنترل شرکت لطمه ای وارد می نماید.
  _ شرایط لازم برای بازرسان شرکت های سهامی عام عبارتند از :
  داشتن حسن شهرت و نداشتن پیشینه کیفری موثر، داشتن درجه لیسانس یا بالاتر در یکی از رشته های متناسب با وظایف و مسئولیت های بازرسی به تشخیص کمیسیون مذکور در ماده 2 ، داشتن حداقل 5 سال تجربه ، عدم اشتغال به نمایندگی در مجلس، عدم اشتغال به طور تمام وقت در موسسات وابسته به دولت و شهرداری ها و موسسات وابسته به آن ها
  در مورد شرکت سهامی خاص ، آیین نامه خاصی پیش بینی شده است ، با وجود این قانونگذار در ماده 147 به عنوان اقدامات تامینی در شرکت های سهامی عام و خاص اشخاص ذیل را از انتخاب شدن به سمت بازرس منع نموده است ، مدیران و مدیر عامل شرکت ، اقربا سببی و نسبی مدیران و مدیر عامل تا درجه سوم از طبقات اول و دوم و هر کسی که خود یا همسرش از مدیران و مدیر عامل شرکت ، موظفاَ حقوق دریافت می دارد و نیز اشخاص مندرج در ماده 111 ( ل.ا.ق.ت)

      اختیارات بازرس یا بازرسان

  بازرس یا بازرسان اختیار دارند در هر موقع از سال مالی ، رسیدگی و بازرسی لازم را انجام داده و اسناد و مدارک و اطلاعات راجع به شرکت را از مسئولین شرکت مطالبه کرده ، مورد رسیدگی قرار دهند.( مستفاد از ماده 149 ل.ا.ق.ت)
  کلیه بازرسان ( در صورت تعدد بازرسان ) مکلفند گزارش واحدی تهیه نمایند و در صورت وجود اختلاف نظر بین بازرسان ، موارد اختلاف با ذکر دلیل در گزارش قید شود .( تبصره ماده 150 ل.ا.ق.ت)
  در صورتی که مجمع عمومی اعم از عادی یا فوق العاده بدون دریافت گزارش بازرس یا بر اساس گزارش اشخاصی که بر خلاف ماده 147 قانون اصلاحی تجارت به عنوان بازرس تعیین شده اند ، صورت حساب دارایی و ترازنامه و حساب سود و زیان شرکت را مورد تصویب قرار دهد، چنین تصویبی هیچ گونه اثر قانونی نداشته ، از درجه اعتبار ساقط خواهد بود.( ماده 152 ل.ا.ق.ت )

      مسئولیت مدنی و جزایی بازرس یا بازرسان

  مسئولیت مدنی بازرس یا بازرسان در مقابل شرکت و اشخاص ثالث نسبت به تخلفاتی که در انجام وظایف خود مرتکب می شوند تابع قواعد عام  مربوط به مسئولیت مدنی بوده و مسئول جبران خسارت وارده به زیان دیده خواهد بود.(ماده 154 ل.ا.ق.ت)
  در صورتی که تصمیمات ارگان کنترل کننده ( بازرس یا بازرسان ) بر خلاف مقررات قانونی و یا اساسنامه شرکت باشد ، هر ذی نفع ( شرکت ، سهامدار ، شخص ثالث) می تواند از مرجع قضایی ذیصلاح صدور حکم بطلان تصمیمات را درخواست نماید.( ماده 270 ل.ا.ق.ت )
  در مورد مسئولیت جزایی بازرسان باید متذکر شد که هر کس با وجود منع قانونی عمداَ سمت بازرس را در شرکت سهامی قبول کند به حبس تادیبی از 2 ماه تا 6 ماه یا به جزای نقدی از 000/20 ریال تا 000/100 ریال یا به هر دو مجازات محکوم خواهد شد.( ماده 266 ل.ا.ق.ت )
  هر کس در سمت بازرس شرکت سهامی عمداَ درباره اوضاع شرکت به مجمع عمومی در گزارش های خود اطلاع خلاف واقع دهد یا آن ها را تصدیق کند، به حبس تادیبی از 3 ماه تا 2 سال محکوم خواهد شد.( ماده 267 ل.ا.ق.ت )
  در صورتی که بازرس یا بازرسان شرکت سهامی جرایم دیگری را که در مقررات جزایی پیش بینی شده ، مرتکب شوند مطابق همان مقررات مجازات خواهند شد.

 • نظرات() 
 • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic